
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.875 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 20.3 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Max Power Dissipation | 250 W |
| Power Dissipation | 250 W |
| Max Collector Current | 48 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600 V |
| Turn-On Delay Time | 41 ns |
| Turn-Off Delay Time | 104 ns |
| Reverse Recovery Time | 89 ns |
| Continuous Collector Current | 48 A |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 22 ns |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.95 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.65 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Maximum Gate Emitter Voltage | 20 V |
Stock: 138
Distributors
pcbx
Unit Price$1.59542
Ext.Price$1.59542
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.59542 | $1.59542 |
| 10 | $1.34266 | $13.42660 |
| 25 | $1.18358 | $29.58950 |
| 50 | $1.10529 | $55.26450 |
| 100 | $1.03218 | $103.21800 |
| 300 | $0.99587 | $298.76100 |
| 500 | $0.96084 | $480.42000 |
| 1000 | $0.92703 | $927.03000 |
