
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.87 mm |
| Width | 5.13 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 20.7 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 454 W |
| Power Dissipation | 454 W |
| Max Collector Current | 140 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600 V |
| Turn-On Delay Time | 50 ns |
| Turn-Off Delay Time | 200 ns |
| Reverse Recovery Time | 155 ns |
| Continuous Collector Current | 140 A |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 2.1 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.7 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 400 |
| Maximum Gate Emitter Voltage | 20 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
