


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 140 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 160 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 4 mΩ |
| Input capacitance | 6.6 nF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 3.8 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$3.83201
Ext.Price$3.83201
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.83201 | $3.83201 |
