


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 93.3 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 55 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 260 mΩ |
| Power Dissipation | 3.8 W |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -16 V, 16 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 3.7 nF |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$0.96470
Ext.Price$0.96470
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.96470 | $0.96470 |
| 10 | $0.82426 | $8.24260 |
| 25 | $0.76291 | $19.07275 |
| 50 | $0.70613 | $35.30650 |
| 100 | $0.65359 | $65.35900 |
| 300 | $0.63269 | $189.80700 |
| 500 | $0.61246 | $306.23000 |
