


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 55 V |
| Length | 10.5156 mm |
| Width | 4.69 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 12 mΩ |
| Height | 8.77 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 89 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 130 W |
| Power Dissipation | 130 W |
| Threshold Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3.6 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 77 A |
| Rds On Max | 10 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Turn-Off Delay Time | 37 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 78 ns |
| Rise Time | 140 ns |
| Dual Supply Voltage | 55 V |
| Gate Charge | 65.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 10 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 2 V |
| Recovery Time | 140 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 16 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| On-State Resistance | 10 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 1000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1067
Distributors
pcbx
Unit Price$1.17040
Ext.Price$1.17040
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.17040 | $1.17040 |
| 10 | $1.03874 | $10.38740 |
| 25 | $0.91921 | $22.98025 |
| 50 | $0.81344 | $40.67200 |
| 100 | $0.71985 | $71.98500 |
| 300 | $0.64405 | $193.21500 |
| 500 | $0.57623 | $288.11500 |
| 1000 | $0.54801 | $548.01000 |
| 3000 | $0.51038 | $1531.14000 |
| 5000 | $0.47534 | $2376.70000 |
