


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 60 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 86 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Power Dissipation | 130 W |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -16 V, 16 V |
| Drain to Source Resistance | 8 mΩ |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 2.88 nF |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$1.35427
Ext.Price$1.35427
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.35427 | $1.35427 |
| 10 | $1.32624 | $13.26240 |
| 25 | $1.29690 | $32.42250 |
| 50 | $1.26821 | $63.41050 |
| 100 | $1.24015 | $124.01500 |
