


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 10.668 mm |
| Width | 9.65 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 6 mΩ |
| Height | 4.826 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Contains Lead, Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 140 A |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 3.8 W |
| Power Dissipation | 200 W |
| Threshold Voltage | 1 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 5 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 140 A |
| Rds On Max | 6 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Turn-Off Delay Time | 29 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 230 ns |
| Dual Supply Voltage | 30 V |
| Gate Charge | 140 nC |
| Drain to Source Resistance | 6 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 1 V |
| Recovery Time | 180 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 16 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| On-State Resistance | 6 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 800 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 30
Distributors
pcbx
Unit Price$2.03116
Ext.Price$2.03116
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.03116 | $2.03116 |
| 10 | $1.70397 | $17.03970 |
| 25 | $1.55263 | $38.81575 |
| 50 | $1.41474 | $70.73700 |
| 100 | $1.28911 | $128.91100 |
| 300 | $1.24110 | $372.33000 |
| 500 | $1.19488 | $597.44000 |
