


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 231 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 8.32 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 254 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 91 nC |
| Drain to Source Resistance | 2.4 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$2.37841
Ext.Price$2.37841
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.37841 | $2.37841 |
| 10 | $1.55170 | $15.51700 |
| 25 | $1.42981 | $35.74525 |
| 50 | $1.31749 | $65.87450 |
| 100 | $1.21400 | $121.40000 |
| 300 | $1.11274 | $333.82200 |
| 500 | $1.01993 | $509.96500 |
| 1000 | $0.97633 | $976.33000 |
| 3000 | $0.83270 | $2498.10000 |
