


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 143 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 5.225 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 164 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 56 nC |
| Drain to Source Resistance | 3.5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
Stock: 373
Distributors
pcbx
Unit Price$1.33882
Ext.Price$1.33882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.33882 | $1.33882 |
| 10 | $1.06353 | $10.63530 |
| 25 | $1.02234 | $25.55850 |
| 50 | $0.98275 | $49.13750 |
| 100 | $0.94470 | $94.47000 |
| 300 | $0.90318 | $270.95400 |
| 500 | $0.86348 | $431.74000 |
| 1000 | $0.74464 | $744.64000 |
| 3000 | $0.70104 | $2103.12000 |
