


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 13.3 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 10 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 180 mΩ |
| Power Dissipation | 3.8 W |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -16 V, 16 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 440 pF |
Stock: 15
Distributors
pcbx
Unit Price$1.00070
Ext.Price$1.00070
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.00070 | $1.00070 |
| 10 | $0.82675 | $8.26750 |
| 25 | $0.75554 | $18.88850 |
| 50 | $0.69046 | $34.52300 |
| 100 | $0.63099 | $63.09900 |
| 300 | $0.59065 | $177.19500 |
| 500 | $0.55290 | $276.45000 |
