
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 10.668 mm |
| Width | 9.65 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 44 mΩ |
| Height | 4.826 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 36 A |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 3.8 W |
| Power Dissipation | 3.8 W |
| Threshold Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.8 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 36 A |
| Rds On Max | 44 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Turn-Off Delay Time | 39 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 62 ns |
| Rise Time | 81 ns |
| Dual Supply Voltage | 100 V |
| Gate Charge | 49.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 63 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 2 V |
| Recovery Time | 290 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 16 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| On-State Resistance | 44 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 800 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 860
Distributors
pcbx
Unit Price$1.21999
Ext.Price$1.21999
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.21999 | $1.21999 |
| 10 | $1.00113 | $10.01130 |
| 25 | $0.90184 | $22.54600 |
| 50 | $0.81240 | $40.62000 |
| 100 | $0.73182 | $73.18200 |
| 300 | $0.72581 | $217.74300 |
| 500 | $0.71985 | $359.92500 |
| 1000 | $0.64656 | $646.56000 |
| 3000 | $0.58073 | $1742.19000 |
| 5000 | $0.52161 | $2608.05000 |
| 10000 | $0.46850 | $4685.00000 |
