

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 660 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 18.5 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 8 nC |
| Drain to Source Resistance | 13.3 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.1 V |
Stock: 3125
Distributors
pcbx
Unit Price$0.72583
Ext.Price$0.72583
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.72583 | $0.72583 |
| 10 | $0.36163 | $3.61630 |
| 25 | $0.35907 | $8.97675 |
| 50 | $0.33793 | $16.89650 |
| 100 | $0.31803 | $31.80300 |
| 300 | $0.29358 | $88.07400 |
| 500 | $0.27101 | $135.50500 |
| 1000 | $0.24366 | $243.66000 |
| 3000 | $0.19834 | $595.02000 |
