


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Resistance | 3.5 mΩ |
| Height | 19.8 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Max Power Dissipation | 140 W |
| Power Dissipation | 140 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 5.11 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 78 A |
| Rds On Max | 3.5 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 23 ns |
| Turn-Off Delay Time | 25 ns |
| Gate Charge | 54 nC |
| Drain to Source Resistance | 3.5 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.35 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 164
Distributors
pcbx
Unit Price$0.68304
Ext.Price$0.68304
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.68304 | $0.68304 |
| 10 | $0.56496 | $5.64960 |
| 25 | $0.53463 | $13.36575 |
| 50 | $0.50592 | $25.29600 |
| 100 | $0.45144 | $45.14400 |
| 300 | $0.43352 | $130.05600 |
| 500 | $0.41632 | $208.16000 |
| 1000 | $0.39789 | $397.89000 |
