


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 10.6172 mm |
| Width | 4.826 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 180 mΩ |
| Height | 9.8 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 8.1 A |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Power Dissipation | 27 W |
| Threshold Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 440 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 7.7 A |
| Rds On Max | 180 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 40 ns |
| Turn-Off Delay Time | 23 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 22 ns |
| Rise Time | 35 ns |
| Dual Supply Voltage | 100 V |
| Isolation Voltage | 2 kV |
| Gate Charge | 13.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 260 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 2 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 16 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| On-State Resistance | 180 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 2000 |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
