



| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -30 V |
| Length | 2.9972 mm |
| Width | 1.75 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Resistance | 180 mΩ |
| Height | 1.4478 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -2.3 A |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1.7 W |
| Power Dissipation | 1.7 W |
| Threshold Voltage | -1 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 170 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.3 A |
| Rds On Max | 180 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -30 V |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Turn-Off Delay Time | 20 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 8.4 ns |
| Rise Time | 12 ns |
| Dual Supply Voltage | -30 V |
| Gate Charge | 7.2 nC |
| Drain to Source Resistance | 235 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | -1 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| On-State Resistance | 200 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 3000 |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
