


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 6.7056 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 185 mΩ |
| Height | 2.3876 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 11 A |
| Max Power Dissipation | 48 W |
| Power Dissipation | 39 W |
| Threshold Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 440 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 10 A |
| Rds On Max | 185 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 4 ns |
| Turn-Off Delay Time | 23 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 22 ns |
| Rise Time | 35 ns |
| Dual Supply Voltage | 100 V |
| Gate Charge | 20 nC |
| Drain to Source Resistance | 225 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 2 V |
| Recovery Time | 160 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 16 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| On-State Resistance | 185 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 2000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 4731
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25613
Ext.Price$0.25613
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25613 | $0.25613 |
| 10 | $0.22982 | $2.29820 |
| 50 | $0.20621 | $10.31050 |
| 100 | $0.17246 | $17.24600 |
| 500 | $0.14424 | $72.12000 |
| 1000 | $0.13498 | $134.98000 |
| 3000 | $0.12632 | $378.96000 |
