


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.7056 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.3876 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 57 W |
| Power Dissipation | 57 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 710 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 25 A |
| Rds On Max | 37 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 25 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 37 ns |
| Rise Time | 57 ns |
| Gate Charge | 13.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 43 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 16 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| On-State Resistance | 37 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 2000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 11066
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53860
Ext.Price$0.53860
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53860 | $0.53860 |
| 10 | $0.44542 | $4.45420 |
| 25 | $0.42576 | $10.64400 |
| 50 | $0.40697 | $20.34850 |
| 100 | $0.38900 | $38.90000 |
| 300 | $0.34019 | $102.05700 |
| 500 | $0.29751 | $148.75500 |
| 1000 | $0.29580 | $295.80000 |
| 3000 | $0.28455 | $853.65000 |
| 5000 | $0.27373 | $1368.65000 |
| 10000 | $0.26332 | $2633.20000 |
