


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.7056 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 93 MΩ |
| Height | 2.3876 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 79 W |
| Power Dissipation | 79 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 660 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | -20 A |
| Rds On Max | 105 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -55 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 9.5 ns |
| Turn-Off Delay Time | 21 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 9.5 ns |
| Rise Time | 24 ns |
| Gate Charge | 31 nC |
| Drain to Source Resistance | 93 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -55 V |
| On-State Resistance | 105 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 2000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
Stock: 1005
Distributors
pcbx
Unit Price$0.70368
Ext.Price$0.70368
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.70368 | $0.70368 |
| 10 | $0.58416 | $5.84160 |
| 25 | $0.54252 | $13.56300 |
| 50 | $0.50385 | $25.19250 |
| 100 | $0.46793 | $46.79300 |
| 300 | $0.44998 | $134.99400 |
| 500 | $0.43272 | $216.36000 |
| 1000 | $0.41438 | $414.38000 |
