
| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 120 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.5 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 380 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 1 mΩ |
| Power Dissipation | 380 W |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 10.99 nF |
Stock: 291
Distributors
pcbx
Unit Price$1.14730
Ext.Price$1.14730
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.14730 | $1.14730 |
| 10 | $1.09325 | $10.93250 |
| 25 | $1.07519 | $26.87975 |
| 50 | $1.05743 | $52.87150 |
| 100 | $1.03994 | $103.99400 |
| 300 | $1.03235 | $309.70500 |
| 500 | $1.02481 | $512.40500 |
