
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 380 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 11.27 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 300 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 160 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.9 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -16 V, 16 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.5 V |
Stock: 386
Distributors
pcbx
Unit Price$1.78338
Ext.Price$1.78338
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.78338 | $1.78338 |
| 10 | $1.35164 | $13.51640 |
| 25 | $1.31292 | $32.82300 |
| 50 | $1.27531 | $63.76550 |
| 100 | $1.23880 | $123.88000 |
| 300 | $1.18428 | $355.28400 |
| 500 | $1.13216 | $566.08000 |
| 1000 | $1.08233 | $1082.33000 |
| 3000 | $1.03469 | $3104.07000 |
| 5000 | $0.98916 | $4945.80000 |
