
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.75 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Resistance | 55 MΩ |
| Height | 1.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Power Dissipation | 2 W |
| Threshold Voltage | -400 mV |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 905 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | -6.9 A |
| Rds On Max | 32 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -20 V |
| Turn-On Delay Time | 5.8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 18 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 18 ns |
| Gate Charge | 12 nC |
| Drain to Source Resistance | 26 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -20 V |
| On-State Resistance | -32 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 3000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38266
Ext.Price$0.38266
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38266 | $0.38266 |
| 10 | $0.30346 | $3.03460 |
| 50 | $0.26396 | $13.19800 |
| 100 | $0.22960 | $22.96000 |
| 500 | $0.18430 | $92.15000 |
| 1000 | $0.17218 | $172.18000 |
