
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 828 mW |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Max Output Current | 240 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Rise Time | 85 ns |
| Number of Drivers | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Package Quantity | 3000 |
| Output Current | 240 mA |
| Fall Time | 40 ns |
| Channel Type | Single |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Logic Voltage | 0.8 V, 2.2 V |
| High Side Voltage | 100 V |
| Configuration | High Side |
Stock: 89
Distributors
pcbx
Unit Price$0.80938
Ext.Price$0.80938
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.80938 | $0.80938 |
| 10 | $0.64426 | $6.44260 |
| 25 | $0.58631 | $14.65775 |
| 50 | $0.53357 | $26.67850 |
| 100 | $0.48558 | $48.55800 |
| 300 | $0.46013 | $138.03900 |
| 500 | $0.43602 | $218.01000 |
| 1000 | $0.41041 | $410.41000 |
