
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 18 V |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Max Power Dissipation | 833 mW |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 16 ns |
| Rise Time | 60 ns |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| power consumption | 833 mW |
| Duty Cycle | 50 % |
| Package Quantity | 2500 |
| Switching Frequency | 500 Hz |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Min Input Voltage | 12 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Topology | Buck, Half-Bridge |
Stock: 9816
Distributors
pcbx
Unit Price$1.45167
Ext.Price$1.45167
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.45167 | $1.45167 |
| 10 | $1.07636 | $10.76360 |
| 25 | $0.98231 | $24.55775 |
| 50 | $0.93096 | $46.54800 |
| 100 | $0.88229 | $88.22900 |
| 300 | $0.84070 | $252.21000 |
| 500 | $0.80107 | $400.53500 |
| 1000 | $0.77627 | $776.27000 |
