
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 400 kHz |
| Type | Linear |
| Output Current | 20 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Supply Current | 3 mA |
| Number of Outputs | 9 |
| Dimming | PWM |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Number of Segments | 9 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Internal Switch | Yes |
Stock: 10169
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61299
Ext.Price$0.61299
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61299 | $0.61299 |
| 10 | $0.44286 | $4.42860 |
| 25 | $0.40010 | $10.00250 |
| 50 | $0.37540 | $18.77000 |
| 100 | $0.35223 | $35.22300 |
| 300 | $0.33380 | $100.14000 |
| 500 | $0.31633 | $158.16500 |
| 1000 | $0.29153 | $291.53000 |
