
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18.6 mm |
| Width | 12.2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 48 |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 2 Mb |
| Memory Type | RAM, SDR, SRAM, SRAM - Asynchronous |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.4 V |
| Access Time | 10 ns |
| Nominal Supply Current | 95 mA |
| Number of Ports | 1 |
| Address Bus Width | 20 b |
| Density | 16 Mb |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 16 b |
| Schedule B | 8542320040 |
| Packaging | Tray |
Stock: 1395
Distributors
pcbx
Unit Price$15.44516
Ext.Price$15.44516
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $15.44516 | $15.44516 |
| 10 | $14.30639 | $143.06390 |
| 25 | $13.85499 | $346.37475 |
| 50 | $13.19840 | $659.92000 |
| 100 | $12.98851 | $1298.85100 |
| 300 | $12.78195 | $3834.58500 |
| 500 | $12.57858 | $6289.29000 |
