JK-NSMD050-16V
Manufacturer:
JK
Mfr.Part #:
JK-NSMD050-16V
Datasheet:
Description:
PTC Resettable Fuses 1206(3216 Metric) SMD/SMT Hold Current:500 mA Voltage Rating:16 V Trip Current:1 A
ParameterValue
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
Voltage Rating16 V
Thickness0.6 mm
RoHSCompliant
Max Current Rating100 A
Hold Current500 mA
Time to Trip100 ms
Trip Current1 A
Maximum Resistance 1 Hour (R1max)750 mΩ
Minimum Resistance Initial (Rmin)150 mΩ
Lead Spacing3 mm