JK-SMD1210-150
Manufacturer:
JK
Mfr.Part #:
JK-SMD1210-150
Datasheet:
Description:
PTC Resettable Fuses 1210(3226 Metric) SMD/SMT Hold Current:1.5 A Voltage Rating:6 V Trip Current:3 A
ParameterValue
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
Voltage Rating6 V
Thickness1 mm
RoHSCompliant
Max Current Rating100 A
Hold Current1.5 A
Time to Trip500 ms
Trip Current3 A
Maximum Resistance 1 Hour (R1max)210 mΩ
Minimum Resistance Initial (Rmin)30 mΩ
Lead Spacing3 mm