JK250-1500U
Manufacturer:
JK
Mfr.Part #:
JK250-1500U
Datasheet:
Description:
PTC Resettable Fuses Through Hole,P=5.1mm Through Hole Hold Current:1.5 A Voltage Rating:250 V Trip Current:3 A
ParameterValue
Height - Seated (Max)30 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingBulk
Voltage Rating250 V
Thickness4.5 mm
RoHSCompliant
Max Current Rating7 A
Hold Current1.5 A
Time to Trip20 s
Trip Current3 A
Maximum Resistance 1 Hour (R1max)600 mΩ
Minimum Resistance Initial (Rmin)200 mΩ
Lead Spacing5.1 mm