JL500H-50803G01
Manufacturer:
JILN
Mfr.Part #:
JL500H-50803G01
Datasheet:
Description:
Terminal Blocks Through Hole 3 5.08 mm 16 A 300 V 26 AWG to 14 AWG
ParameterValue
ColorGreen
Number of Positions3
Pitch5.08 mm
Current Rating16 A
TerminationBrass
PackagingBag
RoHSCompliant
Wire Gauge Range26 AWG to 14 AWG
Connection MethodScrew
Voltage Rating300 V
Min Operating Temperature-40 °C
Max Operating Temperature105 °C