
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 12.5 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Height | 10 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 125 V |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 2 A |
| Color | Black |
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Coil Current | 12.5 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Operate Time | 5 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Switching Voltage | 125 VAC, 60 VDC |
| Must Operate Voltage | 9.6 V |
| Must Release Voltage | 1.2 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
