
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Power Rating | 640 mW |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 16 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 12 g |
| Ratings | IP67 |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver Alloy, Cadmium Free |
| Current Rating | 15 A |
| Max Current Rating | 15 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Number of Contacts | 1 |
| Hole Diameter | 1.3 mm |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Poles | 1 |
| Throw Configuration | SPDT |
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Coil Current | 53.3 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Resistance | 225 Ω |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Contact Current Rating | 15 A |
| switching current | 15 A |
| power consumption | 640 mW |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 16 VDC |
| Test Voltage | 1.5 kV |
| Coil Power | 640 mW |
| Switching Capacity | 160 W |
| Must Operate Voltage | 6.3 V |
| Must Release Voltage | 900 mV |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
