
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | ±2 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 30 Ω |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 500 nA |
| Zener Voltage | 6.8 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 5 mA |
Stock: 2070
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03918
Ext.Price$0.03918
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03918 | $0.03918 |
| 10 | $0.01959 | $0.19590 |
| 50 | $0.01507 | $0.75350 |
| 100 | $0.01341 | $1.34100 |
| 500 | $0.01193 | $5.96500 |
| 1000 | $0.01048 | $10.48000 |
| 3000 | $0.00921 | $27.63000 |
| 5000 | $0.00830 | $41.50000 |
| 10000 | $0.00748 | $74.80000 |
| 30000 | $0.00673 | $201.90000 |
