
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 24 |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Actuator Material | Nylon, Polyamide |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 565
Distributors
pcbx
Unit Price$0.90110
Ext.Price$0.90110
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.90110 | $0.90110 |
| 10 | $0.76944 | $7.69440 |
| 25 | $0.71985 | $17.99625 |
| 50 | $0.68822 | $34.41100 |
| 100 | $0.65744 | $65.74400 |
| 300 | $0.61868 | $185.60400 |
| 500 | $0.58220 | $291.10000 |
| 1000 | $0.55485 | $554.85000 |
