

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 1.575 mm |
| Length | 4 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 500 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 2.6 mm |
| Thickness | 2.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 160.004709 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 30 mm |
| Lead/Base Style | Straight |
Stock: 618
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08630
Ext.Price$0.08630
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08630 | $0.08630 |
| 10 | $0.07664 | $0.76640 |
| 50 | $0.06806 | $3.40300 |
| 100 | $0.06253 | $6.25300 |
| 500 | $0.05744 | $28.72000 |
| 1000 | $0.05277 | $52.77000 |
| 3000 | $0.04867 | $146.01000 |
| 5000 | $0.04488 | $224.40000 |
