

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 6.53 mm |
| Length | 4 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 500 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Thickness | 2.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Voltage | 50 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 160.004709 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lead Length | 30 mm |
| Lead/Base Style | Formed Leads |
| Schedule B | 8532240060 |
Stock: 2518
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11587
Ext.Price$0.11587
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11587 | $0.11587 |
| 10 | $0.10457 | $1.04570 |
| 50 | $0.09437 | $4.71850 |
| 100 | $0.08493 | $8.49300 |
| 500 | $0.07644 | $38.22000 |
| 1000 | $0.06597 | $65.97000 |
| 3000 | $0.05694 | $170.82000 |
