
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 453.59237 mg |
| Current Rating | 1 A |
| Forward Voltage | 90 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Number of Contacts | 2 |
| Hold Current | 150 mA |
| Max Output Current | 1 A |
| RMS Current (Irms) | 1 A |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 90 V |
| On-State Voltage | 1.5 V |
| Breakover Current IBO Max | 10 µA |
| Breakover Voltage VBO | 95 V to 113 V |
Stock: 4
Distributors
pcbx
Unit Price$0.92589
Ext.Price$0.92589
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.92589 | $0.92589 |
| 10 | $0.58477 | $5.84770 |
| 25 | $0.51159 | $12.78975 |
| 50 | $0.44757 | $22.37850 |
| 100 | $0.39156 | $39.15600 |
| 300 | $0.34763 | $104.28900 |
| 500 | $0.30863 | $154.31500 |
| 1000 | $0.28640 | $286.40000 |
