
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 7.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 500 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 3.2 mm |
| Thickness | 3.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Voltage | 50 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 160.004709 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lead Length | 30 mm |
| Lead/Base Style | Formed Leads |
| Schedule B | 8532240060 |
| RoHS | Compliant |
Stock: 6081
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30008
Ext.Price$0.30008
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30008 | $0.30008 |
| 10 | $0.13936 | $1.39360 |
| 50 | $0.13189 | $6.59450 |
| 100 | $0.12482 | $12.48200 |
| 500 | $0.10259 | $51.29500 |
| 1000 | $0.09575 | $95.75000 |
| 3000 | $0.07318 | $219.54000 |
| 5000 | $0.07198 | $359.90000 |
