

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.85 V |
| Color | Red |
| Lens Style | Circular, Colorless, Diffused, Round |
| Luminous Intensity | 150 mcd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 660 nm |
| Peak Wavelength | 630 nm |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 640 nm |
| Illumination Color | Red |
| Lens Transparency | Water Clear |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
