

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Current | 150 mA |
| Max Power Dissipation | 450 mW |
| Color | Red |
| Lens Style | Round |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 625 nm |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 618 nm |
| Test Current | 150 mA |
| Luminous Flux | 12 lm |
| Illumination Color | Red |
| Packaging | Reel |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Forward Voltage | 2.5 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
