
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | |
| Length | 19.5 mm |
| Width | 6.5 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 16.3 mm |
| Packaging | Bag |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Type | Single Phase |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 4 A |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Average Rectified Current | 4 A |
| Breakdown Voltage | 100 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 200 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 200 A |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 100 V |
Stock: 132
Distributors
pcbx
Unit Price$3.05980
Ext.Price$3.05980
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.05980 | $3.05980 |
| 10 | $2.24676 | $22.46760 |
| 25 | $2.20199 | $55.04975 |
| 50 | $2.15812 | $107.90600 |
| 100 | $2.11510 | $211.51000 |
| 300 | $1.85762 | $557.28600 |
| 500 | $1.63148 | $815.74000 |
| 1000 | $1.43286 | $1432.86000 |
