
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Length | 19.5 mm |
| Width | 6.5 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 16.3 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Type | Single Phase |
| Current Rating | 4 A |
| Output Current | 4 A |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Average Rectified Current | 4 A |
| Breakdown Voltage | 400 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 200 A |
| Reverse Voltage | 400 V |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 400 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$2.76029
Ext.Price$2.76029
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.76029 | $2.76029 |
| 10 | $2.33606 | $23.36060 |
| 25 | $2.20200 | $55.05000 |
| 50 | $2.07564 | $103.78200 |
| 100 | $1.95653 | $195.65300 |
| 300 | $1.84425 | $553.27500 |
| 500 | $1.73842 | $869.21000 |
| 1000 | $1.63862 | $1638.62000 |
