
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | |
| Length | 19.5 mm |
| Width | 6.5 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 16.3 mm |
| Packaging | Bag |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Type | Single Phase |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 4 A |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Average Rectified Current | 4 A |
| Breakdown Voltage | 600 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 200 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 200 A |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 600 V |
Stock: 1971
Distributors
pcbx
Unit Price$2.67850
Ext.Price$2.67850
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.67850 | $2.67850 |
| 10 | $1.79023 | $17.90230 |
| 25 | $1.58890 | $39.72250 |
| 50 | $1.41021 | $70.51050 |
| 100 | $1.25162 | $125.16200 |
| 300 | $1.22295 | $366.88500 |
| 500 | $1.19494 | $597.47000 |
| 1000 | $1.16757 | $1167.57000 |
| 3000 | $1.14083 | $3422.49000 |
| 5000 | $1.11470 | $5573.50000 |
| 10000 | $1.08918 | $10891.80000 |
