
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | |
| Length | 19.5 mm |
| Width | 6.5 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 16.3 mm |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Type | Single Phase |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 4 A |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Average Rectified Current | 4 A |
| Breakdown Voltage | 1 kV |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1 kV |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 200 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | |
| Reverse Voltage | 700 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 1 kV |
Stock: 10
Distributors
pcbx
Unit Price$2.74090
Ext.Price$2.74090
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.74090 | $2.74090 |
| 10 | $1.89623 | $18.96230 |
| 25 | $1.88348 | $47.08700 |
| 50 | $1.87081 | $93.54050 |
| 100 | $1.85823 | $185.82300 |
| 300 | $1.84573 | $553.71900 |
| 500 | $1.83332 | $916.66000 |
| 1000 | $1.82100 | $1821.00000 |
