
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 23.7 mm |
| Width | 7.1 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 19.3 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Single Phase Bridge |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 6 A |
| Forward Current | 6 A |
| Forward Voltage | 1 V |
| Average Rectified Current | 6 A |
| Breakdown Voltage | 800 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 250 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 250 A |
| Reverse Voltage | 800 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 250 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 197
Distributors
pcbx
Unit Price$3.03500
Ext.Price$3.03500
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.03500 | $3.03500 |
| 10 | $2.20316 | $22.03160 |
| 25 | $2.08652 | $52.16300 |
| 50 | $1.97606 | $98.80300 |
| 100 | $1.87144 | $187.14400 |
| 300 | $1.86802 | $560.40600 |
| 500 | $1.86460 | $932.30000 |
| 1000 | $1.78338 | $1783.38000 |
