
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | |
| Length | 23.7 mm |
| Width | 7.1 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 19.3 mm |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 600 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Type | Single Phase Bridge |
| Number of Elements | 1 |
| Current | 8 A |
| Output Current | 8 A |
| Forward Current | 8 A |
| Forward Voltage | 1 V |
| Average Rectified Current | 8 A |
| Breakdown Voltage | 600 V |
| Max Reverse Leakage Current | 10 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 300 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 300 A |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 300 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 600 V |
Stock: 298
Distributors
pcbx
Unit Price$3.30430
Ext.Price$3.30430
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.30430 | $3.30430 |
| 10 | $2.19033 | $21.90330 |
| 25 | $2.10342 | $52.58550 |
| 50 | $2.01996 | $100.99800 |
| 100 | $1.93983 | $193.98300 |
| 300 | $1.80705 | $542.11500 |
| 500 | $1.68336 | $841.68000 |
| 1000 | $1.64574 | $1645.74000 |
