
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 23.7 mm |
| Width | 7.1 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 19.3 mm |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Single Phase Bridge |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 8 A |
| Forward Current | 8 A |
| Forward Voltage | 1 V |
| Average Rectified Current | 8 A |
| Breakdown Voltage | 1 kV |
| Max Reverse Leakage Current | 10 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1 kV |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 300 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 300 A |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 300 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 1 kV |
Stock: 451
Distributors
pcbx
Unit Price$3.18547
Ext.Price$3.18547
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.18547 | $3.18547 |
| 10 | $2.26556 | $22.65560 |
| 25 | $2.15825 | $53.95625 |
| 50 | $2.05602 | $102.80100 |
| 100 | $1.95864 | $195.86400 |
| 300 | $1.79212 | $537.63600 |
| 500 | $1.63976 | $819.88000 |
| 1000 | $1.62693 | $1626.93000 |
