$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Height - Seated (Max) | 33 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating | 400 V |
| Life (Hours) | 3000 Hours |
| Diameter | 18 mm |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Packaging | Bag |
| Tolerance | 20 % |
| RoHS | Compliant |
Stock: 70
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56525
Ext.Price$0.56525
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56525 | $0.56525 |
| 10 | $0.46032 | $4.60320 |
| 25 | $0.41347 | $10.33675 |
| 50 | $0.37138 | $18.56900 |
| 100 | $0.33358 | $33.35800 |
| 300 | $0.31768 | $95.30400 |
| 500 | $0.30254 | $151.27000 |
| 1000 | $0.28567 | $285.67000 |
