

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Capacitance | 1 µF |
| RoHS | Compliant |
| Voltage Rating | 50 V |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Diameter | 4 mm |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Packaging | Bag |
| Height - Seated (Max) | 6 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 6.2 mA @ 120 Hz |
Stock: 7169
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03420
Ext.Price$0.03420
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03420 | $0.03420 |
| 10 | $0.01710 | $0.17100 |
| 50 | $0.01315 | $0.65750 |
| 100 | $0.01174 | $1.17400 |
| 500 | $0.01048 | $5.24000 |
| 1000 | $0.00947 | $9.47000 |
| 3000 | $0.00856 | $25.68000 |
| 5000 | $0.00774 | $38.70000 |
| 10000 | $0.00731 | $73.10000 |
| 30000 | $0.00691 | $207.30000 |
| 50000 | $0.00653 | $326.50000 |
