$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| RoHS | Compliant |
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating | 25 V |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Diameter | 4 mm |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current @ Low Frequency | 20 mA @ 120 Hz |
| Height - Seated (Max) | 5 mm |
Stock: 144952
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03320
Ext.Price$0.03320
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03320 | $0.03320 |
| 10 | $0.01660 | $0.16600 |
| 50 | $0.01277 | $0.63850 |
| 100 | $0.01129 | $1.12900 |
| 500 | $0.00999 | $4.99500 |
| 1000 | $0.00902 | $9.02000 |
| 3000 | $0.00814 | $24.42000 |
| 5000 | $0.00735 | $36.75000 |
| 10000 | $0.00692 | $69.20000 |
| 30000 | $0.00652 | $195.60000 |
| 50000 | $0.00614 | $307.00000 |
