
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 5 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 3 |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 14 AWG |
| Current Rating (IEC) | 18 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Stock: 53
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12461
Ext.Price$0.12461
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12461 | $0.12461 |
| 10 | $0.11111 | $1.11110 |
| 50 | $0.09907 | $4.95350 |
| 100 | $0.08875 | $8.87500 |
| 500 | $0.07950 | $39.75000 |
| 1000 | $0.07122 | $71.22000 |
| 3000 | $0.06380 | $191.40000 |
